Peyamaazadi > Kurdistan

Hasta Adam

Nusret Aydın’ın, ‘Ermeni Tehcirinin Yüzüncü Yılında Sözlü Tarihten Gerçeğe: Diyarbekir’ (Roşna Yayınları, Diyarbakır 2016) kitabını okudum Bu kitapla ilgili bazı düşüncelerimi dile getirmek istiyorum.

Nusret Aydın, bu kitabında, Adnan Çelik’in ve Namık Kemal Dinç’in ‘Yüz Yıllık Ah! Toplumsal Hafızanın İzinde 1915 Diyarbekir ( İBV Yayınları, İstanbul, Ocak 2015) kitabıyla ilgili bazı eleştiriler de bulunmaktadır.

Hayatımdan Kesitler

Av. Şerafettin Kaya’nın, ‘Hayatımdan Kesitler’, anı kitabı yayımlandı. Kitabın tam adı şöyle: “Kürdistan Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nde ‘Hayatımdan Kesitler’” Cilt 1, Rupel 2016, İstanbul, 607 s.

Kitabı yayıma Recep Maraşlı hazırlamış. Kitapta, Recep Maraşlı’nın, ‘Yargılanan tarihimizin sanık avukatı’ başlıklı bir önsözü de var. (s. 9-16)

Peşmergelik Yüce Bir Değerdir

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani gönüllü peşmerge, peşmerge komutanı Sait Çürükkaya’ya general ünvanı verdi. Bu davranışı kadir kıymet bilirlik olarak değerlendirmek gerekir.

Geçmişte, 1946’da da Kürdistan hükümeti adına Cumhurbaşkanı Kadı Muhammed 4 peşmergeye general ünvanı vermişti.

Asıl terör devlet terörüdür

Devlet aslında bir suç örgütüdür. Düşmansız yapamaz, varlığını “düşmanın” varlığına borçludur. Bu yüzden de düşman üretmek, yeniden üretmek zorundadır. Bu amaçla da sürekli olarak teröre baş vurur. Kelimelerin, kavramların ne anlama gelmesi ‘gerektiğine’ devletin adamları karar verir ama bu dünyada, bu sınıflı toplumlarda herkes için aynı anlama gelen bir kelime, bir kavram mümkün değildir.

“Kaderine Küsmek”

Rusya Stratejik Çalışmalar Enstitüsü (RİSS) Başkanı Leonid Reşetnikov, “Kürtler kaderlerine küsmeli!” dedi. Leonid Reşetnikov bu sözleri, Hürriyet Gazetesi’nden Cansu Çamlıbel’e verdiği bir röportaj sırasında söyledi. (Hürriyet, 7 Kasım 2016)

Rusya Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’nün, Rusya Federasyonu Devlet Başkanlığı’nın resmi düşünce kuruluşu olduğu vurgulanıyor.

Kürd Halkının, Kürdistan’ın Başı Sağolsun…

Değerli insan, değerli gerilla, değerli peşmerge komutanı Doktor Said’i kaybettik. Kürd halkının, Kürdistan’ın başı sağolsun…

Gönüllü Peşmerge Birliği, Güney Kürdistan’da, peşmerge birlikleri yanında çok önemli bir işleve sahip. Gönüllü peşmergeler bu çabalarını, büyük bir fedakarlıkla ve cefakarlıkla sürdürüyor.

Parlamento

Son iki-üç yıldır Güney Kürdistan’da referandum, bağımsızlık konuşuluyor. Başkan Mesut Barzani, Hewlêr’i ziyaret eden yabancı diplomatik temsilcilerle görüşmelerinde bu konuyu gündeme getiriyor. Başkan Mesut Barzani’nin, dış devletlere yaptığı resmi ziyaretlerde de, bu konuyu gündeme getirdiği biliniyor.

Milli Düşünce Sempozyumu

27-28 Eylül 2016 tarihleri arasında, Güney Kürdistan’ın Soran kentinde Milli Düşünce Sempozyumu konulu bir etkinlik vardı.

Bu toplantıya, İsmail Beşikci Vakfı Başkanı İbrahim Gürbüz’le birlikte katıldık. Kûsî Kürd başkanı Salih Süleymani de bizimle beraberdi. Ayrıca, emekli ziraatçı, Toprak Bilimleri uzmanı, Prof. Dr. Mehmet Aydın da bizimle birlikte geziye katıldı. Mehmet Hoca, Hewlêr’de, Tarım Bakanlığı uzmanlarına tarımla ilgili konularda bir sunum yaptı.

“Kürtlerin Bulunduğu Ülkeler Bölünemez!…”

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari, 19 Eylül 1916 günü, Moskova ziyaretinde K24’ün sorularını cevaplarken, “Kürtlerin bulunduğu ülkelerin bölünmesi kabul edilemez…” dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın bu beyanı, Kürdlerin/Kürdistan’ın bölünmesinin, parçalanmasının, paylaşılmasının kabul edilmesi anlamına gelir. Bunun ötesinde, bu Ortadoğu düzeninin aynen sürmesi için çaba gösterilmesi anlamına gelir.

“Kürtler Ne İstiyor?”

Zazalar’ın, Kürdlerden ayrı bir halk olduğu, Zazaki’nin, Kürdçe’den ayrı bir dil olduğu devletin bilgisidir, resmi ideolojinin bilgisidir. Bu bilgi, hiç güven verici, güven duyulacak bir bilgi değildir.

Next Page »