Peyamaazadi > Daxuyanî

Panel Bîranîn

Di çarçoveya çalakiyên bîranîna Xalid Begê Cibrî û Hevalên Wî yên Dozê di dîroka 03.05.2015’an de li Amedê dê panêlek bê lidarxistin

Ew argûra ku di sala 1920’an de li Erziromê hatibû pêxistin, riya me ronî dike!

Azadî, an jî Komîteya Îstiqlala Kurdistanê pêşîn/yekem rêxistina siyasiye ku li Kurdistanê (Erzirom) di sala 1920’an de bi nave Kurdistanê hatiye damezirandin.

Kamuoyuna Açıklama – Yunus Altan*

Bizler, Kürdistani bir siyaseti, uluslararası hukuku baz alarak, sivil yöntemlerle ve meşru zeminde bir legal partiye dönüştürme amacıyla PDK’nın çalışmaları içinde yer aldık.

PDK de Yaşananların Perde Arkası- Açıklama

PDK Genel Başkanı Sayın Sertaç Bucak’ın 09.12.2014 tarihi itibariyle Rûdaw basın-yayın grubunun internet sitesine verdiği röportaj ile son dönemlerde meydana gelen gelişmelerle ilgili açıklama yapmayı elzem gördük. PDK içindeki sıkıntıların basına yansıyan halleri dışında kamuoyunun bir nebze de olsa madalyonun diğer yüzüne dikkat etmesini rica ederek, bazı noktaları izah etmek istiyoruz.

Rojhilata Navîn Dikele – Daxwiyanî

Rojhilata Navîn, ji ber nehaqî û nakokiyên dîrokî ku bi pirsên neteweyî, sîyasî, civakî û demokrasîyê ve girêdayî ne, dikele. Sînorên îro, ji ber van nerastiyên xwe bê mane ne û ta ku li gora rastiya xwe neyêne serastkirin, ev tevlihevî, kuştin û talan dê roj bi roj zêdetir bibin.

Dewleta Federa ya Kurdistanê Divê Gel û Sînorên Xwe Biparêze

Di van rojên dawîn de bi bahaneya xendeqên ku ji bo parastina welêt hatine kolan, kampanyayek, êrîşeke dijwar li hemberî Dewleta Federe ya Kurdistanê, li hemberî Partî Demokrat a Kurdistanê û bi taybetî li hemberî Rêzdar Mesûd Berzanî hatiye destpêkirin.

Mamoste Beşikçi serdana DYA dike !

Sosyologê navdar Ismail Beşikçi, ji ber kû daweta Kurdish American Soceity (KAS) li New Yorkê serdana Amerikayê dike.

İfade Özgürlüğü Yoksa, Kısıtlıysa, Akademik Özgürlük Hiçbir Şey Değildir

Boğaziçi Üniversitesi, Sosyolog Dr. İsmail Beşikçi, moleküler biyoloji alanında çalışan Prof. Dr. Engin Bermek ve tarihçi Prof. Dr. Zeynep Çelik’e fahri doktora unvanı verdi.

Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı’nın önerisi ve Boğaziçi Senatosu’nun kararı ile belirlenen isimlere unvanları üniversitede gerçekleştirilen törenle verildi.

“Gezi Parkı Hareketi” Nedir, Ne Değildir?

Gezi Parkı Hareketi, elitist bir topluluğun kendi yaşam alanını korumak maksadıyla başlamış ama polisin saldırısıyla birlikte, bu hareket kitlesel bir hal almakla kalmamış, başka bir hesaplaşmanın da alanına dönüşmüştür.

Kurdistan Press’in dijital ortama aktarımı üzerine

Kabul ediyorum, çok ağır bir alt-üst oluş yaşadık. Sarsıntı bütün şiddeti ile siyasal tarihimizi yok saymak olan politik tacirlerin ağır bedeller ödeyerek somut ve elle tutulur hale getirdiğimiz milli kurumlarımıza karşı yürüttükleri kampanyalar ardı arkası kesilmeden devam ediyor.

Next Page »