Peyamaazadi > Cîhan

Amerikan seçimleri: Neoliberalizmin ve burjuva demokrasisinin iflası

Başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanması, Amerikan ve bir kısım Avrupa medyasını alarma geçirdi. Bazı büyük gazeteler ve haber siteleri sonucu apocalypse (kıyamet) manşetiyle duyurdular.

Suriyeli Mülteciler

Suriye olayları Mart 2011 de başladı. 2012 de yoğunluk ve yaygınlık kazandı. Bu tarihten sonra, halk, özellikle Araplar, Suriye sınırlarını aşıp Türkiye’ye göçtü. Ama Suriyeli Araplar, Türkiye’de kalmaktan çok Avrupa’ya ulaşmak için çok yoğun ve yaygın bir çaba içinde oldular.

Asıl kirli olan kapitalizmdir!

Panama belgelerinin açık edilmesiyle ortaya çıkan yoksuzluk skandalı ( vergi kaçırma, “vergi cennetleri”, kara para aklama, servet kaçırma, kaçakçılık, kamu kaynaklarının yağmalanması, spekülasyon, banka sırrı, her türden ahlaksızlık, vb.) aslında buz dağının yüze çıkan kısmı, ormanı gizleyen ağaçtır… Yine de o skandalın açık edilmesi, kapitalist çürümenin ne boyutlara ulaştığı hakkında bir fikir veriyor.

Sidney’de 100 yıl sonra Kürt ve Kürdistan Sorunu Konferansi

Sydney Kürt Gençlik Topluluğu, 19 Haziran 2016 da İsmail Beşikçi ve Beşikçi Vakfı yöneticilerinden İbrahim Gürbüz ve Ruşen Arslan’ı Sydney’e davet ederek bir konferans düzenleyecek.

Tayyip Erdoğan ve AKP’nin Suudi Aşkı…

Suudi Arabistan, anayasası bile olmayan bir mutlak monarşidir ki, dünyada nesli tükenmekte olan dört mutlak monarşiden biridir. Diğer üçü: Brunei, Oman Sultanlığı ve Swaziland’dır. Velhasıl Orta-Çağ kalıntısı bir devlettir.

Nelson Mandela-Aziz Sancar

Nelson Mandela (1918-2013) 1992 yılında, kendisine verilen Atatürk Uluslararası Barış Ödülü’nü kabul etmemişti. Bunu temel nedeni, Türkiye’de, Kürdlere yapılan baskıydı. Güney Afrika’da, beyaz yönetimin, yerlilere yaptığı baskıyla, Türkiye’de Kürdlere yapılan baskının, zulmün benzer olduğunu söylüyordu.

Obama ve Putin Yakın Doğu’yu paylaşıyorlar mı? – Thierry Meyssan*

İngiltere ve Fransa 1916’da Yakın Doğu’yu paylaştılar [ Sykes- Picot anlaşması]. Nerdeyse yüz yıl sonra ABD ve Rusya, bölgedeki İngiliz-Fransız etkisini bertaraf etmeyi amaçlayan yeni bir paylaşım planını tartışıyorlar. Kendi yönetiminde tepki yaratsa da, başkan Obama uluslararası stratejiyi bütünüyle değiştirmeye hazırlanıyor.

Paris Katliamı: “Çığırından çıkmış bir dünya”

Dün akşam İŞİD tarafından Paris’te gerçekleştirilen katliamda, bu yazının yazıldığı dakikalarda, 127 kişinin öldüğü, 99’u ağır olmak üzere 200 kişinin yaralandığı bildiriliyordu. Aslında bu terör eylemi son bir kaç yılda İŞİD tarafından yapılan katliamların sonuncusuydu:

Norveç Seyahati

29 Ağustos 2015-6 Eylül 2015 tarihleri arasında Norveç’e bir seyahat gerçekleştirdik. Norveç’de, Stavenger, Bergen ve Oslo şehirlerinde, üniversitelerde ve bazı sivil toplum kurumlarında konferanslar gerçekleşti.

Norveç’e ziyaret İBV olarak yapıldı. İBV Başkanı İbrahim Gürbüz ve İBV yönetin Kurulu Üyesi Av. Ruşen Arslan da ziyarete katıldı.

“Garp Cephesinde Yeni Bir Şey Yok”

Başlık, Alman yazar Eric Maria Remarque’ın 1929 yılında yayınlanan ve 1933 de Naziler tarafından yakılan kitabının adı. O başlık, ilerleyen dönemde şeylerin, olayların ve süreçlerin sürekliliğini ima eden bir deyim haline geldi. Afrika’dan Avrupa’ya geçmeye çalışırken, Akdeniz’de boğulup ölen yoksullarla ilgili haberler ve görüntüler, bana o romanı hatırlattı.

Next Page »