Barış Pilavı – Mam Recall

BarisPilaviDevlet, biz vatandaşlarına bu yıl sonuna kadar, bir BARIŞ PİLAVI yedirmesine yedirecekte, lakin biz sabırsız vatandaşlar pilavın adını ve türünü şimdiden merak etmeye başladık.

Malum yüzlerce çeşit pilav var..

Acaba hangisini afiyetle yedirecekler ?

Türk pilavımı, Kürt pilavımı, Hicaz pilavımı yada Özbek pilavımı ?

Yoksa, Abdullah ustalar bizlere bu güne kadar hiç tatmadığımız, yeni bir pilavın tarifinimi hazırlıyorlar?

Her ne kadar Çankaya’lı Abdullah usta, pilav ile ilgili, “ Bi- iznillah güzel olacak “ müjdesini vermiş olsa da, kör Şeytan, ikide-bir kaşlarını yukarı yukarı kaldırarak, sakın inanmayın, babından uyarılarda bulunmaktadır.

Diğer taraftan, İmralı’lı Abdullah usta, sağolsun kendi mutfağında hazırlayıp denediği, aşağıdaki yeni pilavının tarifini, el-altından yollayarak, birde (Ey Halkım!  On senedir gece-gündüz üzerinde çalıştığım bu pilavı, gözü kapalı yiyebilirsiniz) diyerek, bir de not iliştirmiş.

ADA PİLAVI

Malzemeler;

700 gr. Kuşbaşı Atatürk

500 gr. Kayseri bulguru

150 gr. Rize kuyruk yağı

100 gr. Muğla tereyağı

1 Baş demokrasi

1 Tutam barış

1 Çorba kaşığı özgürlük

1 Bir avuç rendelenmiş Misak-I Milli

Hazırlanışı;

Kuşbaşı Atatürkler ile birlikte, Rize kuyruk yağını ve bir çorba kaşık özgürlüğü ilave ederek, suda haşlayınız. Atatürkler iyice haşlandıktan sonra, bir tabağa alarak bekletiniz. Atatürklerin haşlandığı suya, daha evvel lime lime doğradığınız demokrasiyi, barışı ve Kayseri bulgurunu aktarınız. Kayseri suyunu iyice çektikten sonra, bir tepsiye boşaltarak, Atatürkleri Kayserinin üzerine serpiniz. Küçük bir tavada, Muğla tereyağını kavurarak, tepsideki kuşbaşı Atatürkün ve Kayserinin üzerine dökünüz. Son olarak, daha evvel rendelenmiş bir avuç Misak-I Milli yi üzerine ekerek, servis ediniz. AFİYET OLSUN.

İş bu pilavı, bizzat hazırlamış ve tadına bakmış birisi olarak, değil bir dostuma, düşmanıma dahi tavsiye edemem. Zira bir saatlik uğraşıdan sonra, Atatürkleri ayıklayınca, geriye kalan bir tutam barış ile, bir kaşık özgürlüğe de, ben tenzzül edip yemedim.

Kendi adamım böylesi bir pilavı reva görüyorsa, Çankayada hazırlanacak olan pilav da, Şeytanı haklı çıkaracaktır. O da olsa olsa, ya MENGEN pilavı olur, yada ERGENEKON pilavı.

* * *

Bir fıkra;

Mahallenin kasabı, manavı ve bakkalı, pilavı ile ün yapmış şehrin bir lokantasına giderler. Garson buyur ettikten sonra, sparişlerini alır.

Bakkal ; “Benim pilavımın üzerine ET lütfen.” Garson hay hay efendim der.

Manav : “Benimkine de ET” der.

Bu arada, yan masadaki müşterilerin tabaklarına gözü ilişen kasap, etin renginden huylanır ve garsona dönerek;

“Evlat! Benim pilavın üzerine ETME.“ der.

* * *

Biliyorum !

Zaman, Kürdün Kürde muhalif olma zamanı değildir.

Tam aksine, birbirimizin elinden zehirde olsa, içme zamanıdır. Zira el-oğlu bizlere zehirden daha beter şeyleri, binbir çeşit hakaretler eşliğinde, hem içiriyor, hemde yediriyor. İşte eleştiri ve endişelerimiz, tamda bu noktadan kaynaklanmaktadır.

Yanlışlar tekrarlansın istemiyoruz.. Kişilerin düşünceleri, zaman ve şartlara göre değişebilir, bu doğaldır.. Ancak bin yıldır Kürdistan rüyası ile uyanan bir milletin düşleri değişmez.

O halde zaman, kendimizi feda etme zamanıdır.. Büyüklerimiz ve  bizler yaşayamadık, bari bizden sonrakiler olsun, onurlu bir hayat sürsünler diye düşünme zamanıdır.

Bırakalım dostum!  Bu işi ehline bırakalım..

Mutfak işi; Kürt meclisinin onayı ile, Leylaların, Eminelerin ve Beritanların işidir. Onlar Mardin usulu bir BARIŞ PİLAVI hazırlasınlarda, dünyanın gözü pilav görsün.

Mam Recall / U.S.A.

Mamoste.kart@yahoo.com

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e