Kemal Burkay dönüyor – Alî Kardûxos

Kemal Burkay Bey’i  değerli Kürd mücadelecisini dinledim. Kanal6’da konuştu. Konuşmasını dinledikten sonra çok üzüldüm. En azından ömrünü Kürd Ulusal Kurtuluş mücadelesine adamış çok değerli ilişkiler kurmuş, değerli katkılarda bulunmuş, eski bir Kürd Partisi  Başkanının (Genel Sekreterinin demek çok komik çünkü Genel Sekreter demek RUSÇA KONUŞMAK demektir) herneyse böyle birinin, kendisini sadece şair sayıp “İZİN VERİN gidip orada ömrümün son şiirlerini yazarak öleyim” demesine üzüldüm.

En azından “Kürdce ilkokullar açılmadan ben TC ile barışmam.  Tutuklular, durduk yerde bir gecede evinden alınan tüm Kürd tutuklular salınmadan ben Türkiyeyle barışmam. Bu bir tuzaktır”. demesini beklerdim.. Demedi üzüldüm…

Kürdler TKP tarhini okumuş ve onun derin tesiri altında kalmış. Mustafa Suphi olayını…
Yani bir adam gittiği yerde öldürülmüyorsa süngülenmiyorsa gitmesi başarıdır. Yani Kemal Bey orada saldırıya uğramayacağına emin. Öldürülmeyeceğine de emin.

Ama bence bu-bunlar yetmiyor.

Kendisine şahsen şunları hatırlatmak isterdim:
Siz değerli yurtseverimiz olarak Kürd haklarının  kazanılması için yurdışına çıktınız.

Peki şimdi, neler kazanıldı da dönüyorsunuz. Ve dönerken de hep şair kimliğinizi vurgulayıp, politikayla uğraşmadığınızı ima ediyorsunuz.

Bu çok ayıp. Size yakıştıramadım.  Ben ERNK içindeyken “ Kemal Burkay’ın siyasi görüşleri yanlış ama kendisi çok değerli bir yurtseverimizdir” diyordum. Ve PKK’lilerden tepki topluyordum…  “Şimdi bazı haklar elde ettik dönüyorum” diyorsunuz ve bu haklara da evinizde çanak anten olmadığından sık-sık dinleyememekten yakındığınız KANAL6’yı örnek veriyorsunuz.  Proğramda bunu çok net ima ettiniz.

Kanal 6 ” çok güzel bir kanal dediniz”.  Bunu da Kürdcenin serbestliğinin meşrulaştırılmasına bağlıyorsunuz, eminim.  “Bu KANAL, Kürd varlığının -Kürd dilinin varlığının- DEVLET TARAFINDAN kabul edildiğinin belgesidir” demeye getiriyorsunuz.

Ama dilimiz serbest değil. Bir dilin veya Türkiyede KÜRDCE’nin, serbest olup olmadığı, o dilde nüfus oranına göre ilkokulların açılıp açılmamasıyla ölçülür. Başka ölçütler , işgalcinin ölçütleridir. Aldatmacadır.

Bunu veya buna benzer şeyler demediğinize üzüldüm.
Ben üzüldüm ve sizin bu mücadeleyi  ne kadar büyük fedakarlıklarla yürüttüğünüzü biliyordum. Kürdceya katkı vermek için nasıl çabaladığınızı da biliyordum, biliyorum.. Bundan dolayı sadece üzüldüm. Ama siyesetten anlayan yeni bir üniversite bitirmiş  bir-iki yabancı   dil bilen biri:  ” yazık bu millete, bu adam bizi kurtaracak diye, bu milletten bir gurup, bu adamın peşinden gitmiş”  diyecekler.
Böyle derlerken de hem haklı hem haksızlar
sizin fedakarlıklarınızı bilmediklerinden dolayı yanlış yapıyorlar. Ama sizin de politikadan vazgeçip resmen teslimiyeti seçtiğinizi görüp tepki verdikleri için de haklılar.

Değerli ağabeyim! sana söylüyorum ama  “bir ilah gibi sevip saydığim değerli yurtsever Şıvan Perwer’e de” söyle:
“Kürdce ilkokullar açılmadan bu devletle barışmayız” deyin!.

Bu çağrıların uzun vadeli bir KÜRD İMHA PLANI’nın br parçası olduğunu da sizinle gitmeden önce tartışmak isterim.
İşte internet. Tartışmayı hazırla davet et! ve tartışalım.

Sevgili ağabeyim şimdi geçmişte de sizinle (sizin gurupla) ne tartıştığımızı hatırlatayım.
Affına sığınıp SEN diye hitap edeyim.
Sen diyordun ki silahla terörle halk kazanılmaz, TKP de böyle diyordu. Terörle goşiştlikle halk kazanılamaz. Bunlar, bu küçük PKK gurubu, teröristtir.  Halk böyle kazanılamaz. ..ve küçücük bir gurup bugün halkı kazandı ve onların dedikleri doğru çıktı.   Senin kimsen yok sen teröristlik yapsaydın çevrende milyonlar olurdu. Öyleyse yanlış yaptın… Şimdi onların yani halkı kazananların imhası için bir plan hazırlanıyor.  Ve sen de “madem ben yapmadım bana ne ben vazgeçer dönerim” mi diyorsun?. “Benden sonra kimi asarlarsa assınlar, kimi keserlerse kesssinler” mi demeye getiriyorsun.

Sevgili ağabayim sana bir şey söyleyeyim AKP ilkokulları, KÜRDCE ilkokulları açmayacak olan yeni bir  KEMALİST İTTİHAT TERAKKİ’dir Hem kemalist hem ittihat terakki olur mu? diyebilirsin. Ama zaten bu konuda da seninle aynı düşünmüyordum. Sen o zamanlar Kemalizmin  İlerici yönleri olduğunu söylüyordun.  Ben ise dedesi kendi isteği üzerine silahıyla  teslim olmasına rağmen benzinle yakılmış HIDIR’ın torunu Ali Karduxos olarak  KEMALİSTLERİN İNLKİLAPLARI AK JENOSİD KANUNLARIDIR, diyordum.  (mesela  ORAL ÇALIŞLAR’a verdiğin röpörtajda böyle diyordun) Bunu da yurtseverlere açık olarak tartışalım sonra git !.
Buna rağmen tartışmadan gidersen de sana sağlık dilerim.  ve Kürdistan’ın havasının senin ömrünü uzatacağından emin olmama rağmen yine uzun ömürler ve bol şanslar dilerim…  Bir yurtseverin kendi ülkesinde ölmek istemesi de çok doğal ve güzel, duygulandırıcı ama orada “doğru yaptım” deme! …  lütfen deme!…   30-40 yıl mücadele ettik. Sadece dilimizin varlığini kabul ettiler…   Etmemeleride artık olanaksızdı.  Sen ben hepimiz bunun mücadelesini ayrı ayrı yerlerde verdik.  Ama bunu kazandık vermediler.
Ama geri almak kaydıyla verdiler.  İlkokulları olmayan hiçbir dilin yaşama güvencesi yoktur.

Neyse denin dediğin çıkar da yarın öbürgün ilkokullar açılırsa ben de gelirim. Bir ağacın gölgesinde sana saz çalarım..

Ama korkuyorum … Hatırlıyor musun ERDOĞAN gürleyerek ve tehdit ederek ne demişti.
Bizden anadilde eğitim istemeyin. Bakın bunu kesin olarak söylüyorum. Buna ne biz ne de bu millet izin verir…

Son yıllarda bu kadar büyük tehdit ulus olarak almamıştık ve senin de eski bir PARTİ BAŞKANI olarak buna anlaman lazımdı…

Unutma seni davet edenler ERDOĞANIN BAKANLARI.

Ben KANAL 6 da dökümanterlerini kaçırmayan biri olarak diyorum ki KANAL6  Kürdlere Dünkü Tarihini unutturmak için yapılmıştır.
Kürd beyninden DÜN’ü silmek için yapılmış bir “cerrahı işgalci, beyin ameliyatı”dır.

sağlık dileklerimle

18 Şubat 2011

ali karduxos

Did you like this? Share it:
Niha 3 şîrove girêdayê gotarê ne
  Kani Yado says:

  Kimi rüyasinda Kör Mistoyu görür, erkek cocuguna M. Kemal ismini koyar. Yanina bir de Burkay gelince, degme keyfine! Kimi rüyasinda general olur, bu rüyasini gerceklestirmek icin…. gerisini yazmam, yasaktir…

  mehmet says:

  Bence Kemal Bey yürda dönmekle doğru bir şey yaptı. Sözkonusu olan geliş koşullarının oluşmaması yazarın şahsi tespitidir ve kendi doğrusudur. Kemal beyin açıklamaları kürt ve türk halklarının eşitlik temelinde bir federetif yapıyı savuniyor. salt kendini bir şair ve yazar olarak görmiyor. kendini HAK-PAR a yakın göröyor ve bu partide mücadelesine devam etmek istediğini söyliyor ve öylede yapiyor. Ana dilde eğitim hakının kürtler için analarının ak sutu kadar helal ve gerekli olduğunu söyliyor. Bütün kosşmalarında ve yaptığı açıklamalarda müçadele azminden birşey yitirmediğini ve birçoğumuzdan daha heyecanlı gördum. kazanımlae konusunda ise ben yazar gibi döşunmiyorum kazanımlar muçadele ile olur kemal bey de bu mucadelenın gerekliliğine inaniyor ve bu konuda muçadelesini devam ettiryor. sizleride bu mucadele alanına davet ediyor. saygılarımla….

  Nedim says:

  ” Merhum “, bir oportünist olarak doğmuştu, bir oportünist olarak yaşadı ve galiba bir oportünist olarak da bu dünyadan revan olacaktır…

Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e