DestAR-Theatre Sahne Dili ile Seyirci Karşısında

destar1DestAR-Theatre, geçen sezon Reşê Şevê adlı oyunla seyirci karşısına çıkmıştı. Grup Reşê Şevê ile birçok defa turne yapmış, tiyatro festivallerine katılmış ve ilk defa Kürtçe bir oyunda Türkçe üst yazı kullanmıştı. Ardından kültür bakanlığından Cerb adlı proje ile ödenek almıştı. 9 Ocak Cumartesi saat 20.00’de Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde gösterilecek olan oyun deneysel-diyalogsuz bir oyun. DestAR-Theatre yaratmaya çalıştığı sahne dili ile farklı bir seyirci profili oluşturuyor.

CERB (DENEY-EXPERİMENT)

“Ceribandina lîstikeke bêgotin. Bir sözsüz oyun denemesi.”

Sürekli gözetleniyoruz. Giderek karşı çıktığımız, eleştirdiğimiz, korktuğumuz, kaçtığımız şeye dönüşüyoruz. Mekanizmanın canlı gözü ve gücü oluyoruz.

Mahkumlar kendi mahkumiyetlerinin gardiyanı olurlarsa ne olur?

Oyun, oyuncu, oyun kurucu ve tüm bileşenler yalnızca ve ereksizce oyun oynama ereğindedir. Buna uymayanlar, oyunda gardiyan rolünü üstlenecektir. Kendi oyununun gardiyanı.

“İnsan, sözcüğün tam anlamıyla insan olduğu yerde yalnızca oynar ve o, oynadığı yerde ancak tam insandır.” Schiller.

Dört denek-mahkum ve kendi gölgeleri, söze kapıyı gösterip kendi manik dillerini yaratıyorlar. Gölgenin ve video görüntünün birer baskı nişanesine dönüştüğü oyunda dört denek-mahkumun kendi içlerinde yaşadıkları duygusal, psikolojik ve fiziksel çıkmazlarla giderek nasıl vahşileştiklerine tanık oluyoruz.

destar2Denekler konuşma yasağından dolayı bir çaresizlik ve yalnızlık yaşarlar ve birbirleriyle ilişki kurabilmek için çeşitli yöntemler geliştirmeye çalışırlar. Bu yöntemler zaman zaman sadece vakit geçirmeye yarayan çeşitli el-ayak ve seyirlik oyunlar biçiminde gelişir. Bu oyunlar onlara bir yandan nefes aldırırken bir yandan da alttan alta bir yarışmaya oradan da bir iktidar yarışına dönüşür. Bu yarış zamanla kıran kırana bir savaşa dönüşecektir. Bazı denekler mahkûmiyet içinde mahkumiyet yaşayacak, bazıları ise mahkumiyet içinde gardiyanlık yapacaklardır. Bazıları hiçbir şey yapmamayı, bazıları sadece vakit geçirmeyi isteyeceklerdir. Bu dört denek-mahkum sözün kesildiği yerde insanın bütün zaaflarını ve çıkmazlarını yaşayacaklar. İnsanlar yaşadıkları her yerde çelişkilerini, arzularını, hırslarını, hayallerini, sevgilerini, sevinçlerini yaşamaya devam etmek isteyecektir. Çünkü insanlar nefes aldıkları sürece yaşamak, yaşamayı becermek zorundalar. Burası bir hücre de olsa.

destar3CERB / DENEY / EXPERIMENT – 70 dk. / 1 Perde

Konsept-Sazkirin-Derhêner/Kurgu-Yönetmen/Editing-Director: Mîrza METİN

Derhênera hunerî/Sanat yönetmeni/Art director: Genco DEMİRER

Ronahî/Işık/Light: Alev TOPAL

Muzîk/Music: Mübin DÜNEN

Video:Erol MİNTAŞ

Alikarê derhêner/Yönetmen yard./Assistantsof  director: Berfin ZENDERLİOĞLU, Arjen ARZEN

Lîstikvan/Oyuncular/Cast:

Mensur ZÎREK, Selman AKKUŞ, Cihan KUBA, Hamza GÜZEL

Berfin ZENDERLİOĞLU, Sevgi TURAN, Zozan ERES, Beray ZEN, Orhan ALİCİ.

Poster: Metin ÇELİK

Bikaranîna ronahi/Işık Uygulama: Rıdvan ALGÜL

9 Ocak Cumartesi Saat: 20.00 SU GÖSTERİ SANATLARI SAHNESİ / AKSARAY

Gureba Hüseyin Ağa Mah. Vezir Çeşmesi Sk. No. 3 (Pertevniyal Lisesi arkası) Aksaray/İstanbul

İletişim: www.destartiyatro.com –  destar-t@hotmail.com –  0555 996 10 43

Hüseyin Ağa Mah. Sakız Ağacı Cad.Öğüt Sok. No.7 Beyoğlu /İSTANBUL

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e