Dersim’in kayıp kızları belgesel oldu

Yönetmen Nezahat Gündoğan’ın, Adıyaman, Dersim, Bursa ve İstanbul’da çektiği “İki Tutam Saç- Dersim’in Kayıp Kızları” adlı belgesel filmin galası 2 Mart’ta İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonun’da yapılacak. İSTANBUL

1937-38 Dersim katliamı ile birlikte ailelerinden alınarak rütbeli askerlere, subayla verilen kızlar, yıllar sonra bir belgesel film aracılığıyla aileleriyle buluştu. Nezahat ve Kazım Gündoğan’ın üç yıl boyunca yürüttüğü çalışmalar sonucunda bugün 80’li yaşlarını süren Huriye ve Fatma Hanımlar’ın askerler tarafından alınışları, travmaları, suskunlukları ve ailelerine kavuşma sürecini anlatan belgeselde, halen köklerini arayan başka kızlar ve kızlarını arayan başka ailelerin duyguları da perdeye yansıyor. Filmde evlatlık verilen kızlarla yapılan röportajların yanı sıra, şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan pek çok gerçek, belge ve fotoğraf da yer alıyor. Müziklerini Mikail Aslan’ın yaptığı, metinlerini Sema Kaygusuz’un yazdığı belgeselde seslendirmeyi oyuncu Jülide Kural yaparken, Şevval Sam da kendi bestesiyle yer alıyor.

İSTANBUL – Yapılan açıklamaya göre, 1937-1938 Dersim olaylarında, ailelerinden alınarak rütbeli askerlere verilen kızlar, yıllar sonra bir belgesel film aracılığıyla aileleriyle buluştu.

Nezahat ve Kazım Gündoğdu’nun üç yıl boyunca yürüttüğü çalışmalar sonucunda bugün 80’li yaşlarda olan Huriye ve Fatma’nın askerler tarafından alınışları, travmaları, suskunlukları ve ailelerine kavuşma sürecini anlatan belgeselde, halen köklerini arayan başka kızlar ve kızlarını arayan başka ailelerin duyguları da perdeye yansıyor.

Belgeselde, evlatlık verilen kızlarla yapılan röportajların yanı sıra şimdiye kadar gün yüzüne çıkmayan pek çok gerçek, belge ve fotoğraf da yer alıyor. Müziklerini Mikail Aslan’ın yaptığı, metinlerini Sema Kaygusuz’un yazdığı belgesel filmde, Şevval Sam da kendi bestesini seslendiriyor.

KENAN EVREN’İN EŞİ DE DERSİM EVLATLIĞI İDDİASI

Nezahat Gündoğdu verdiği bir röportajda, çalışmalarının henüz bitmediğini ancak 12 Eylül Generali Kenan Evren’in eşinin de Dersim evlatlığı olduğuna yönelik iddialarla karşılaştığını açıklamıştı.  Bunun üzerine bir açıklama yapan Kenan Evren ise iddiayı tümüyle yalanlamış, ‘’Merhum eşim evlatlık değildir. Zihinler bulandırılmak isteniyor’’ demişti.

Erdal YILDIRIM

Gazeteport – 16.02.2010

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e