Avesta’dan iki yeni kitap

Kurt_Yemek_KulturuKürt Yemek Kültürü

Mirella Galletti ve Torino’da Kerkük Kafe adlı restoranı işleten Kerkük kökenli Kürt restorancı Fuad Rahman’ın işbirliğiyle yazdığı, güney Kürt mutfağı hakkında kayda değer bir kitap…

Mirella Galletti ilk bölümde, Kürtlerin geleneksel beslenme alışkanlıklarının bir açıklaması, yerel ürünleri ve kırsal yaşam tarzı olduğu kadar, bu hayatın kurallarını koyan dini baskılarla beraber, Arap, Pers ya da Osmanlı komşularının etkilerini ortaya koyarak Kürdistan’daki damak kültürünün coğrafi ve tarihsel genel bir özetini çıkarıyor. XX. yüzyıl sonu Kürt mutfağına da bir bölüm ayrılarak, modern çağlarda yaşam tarzı ve yerel kültür alanlarında meydana gelen değişiklikler unutulmamış.

Kitabın ikinci bölümü, Mem û Zîn gibi klasik Kürt edebiyatının büyük eserlerinde ya da popüler şiirde ve hatta Erebê Şemo’nun kalemine yansıyanlarda yer alan yemekler, bayramlar ve içeceklerle beraber edebi bir genel özet teşkil eder. Son olarak da Marco Polo’dan Giuseppe Anaclerio’ya, Pietro della Valle’den Giuseppe Campanile’ye varan bir seyyah öyküleri antolojisi yardımıyla, yüzyıllar boyunca yabancıların görmüş olduğu “Kürt misafirperverliği”ne ve onlara sunulan yemeklere tarihsel bir bakış açısı getirilmiş.

Son bölüm, Kürt yemeklerini oluşturan geleneksel ve sürekli kullanılan besinler doğrultusunda sınıflandırılmış bir dizi tarif içerir… Ve nihayet bibliyografya, Kürdistan’ın en meşhur ve en sevilen yemeklerinde halife sofralarının hatıralarını ve hatta eski Pers’in görkemini bulmamızı sağlayacak olan, tüm İslam tarihindeki ve hatta daha öncesindeki beslenme alışkanlıklarının tarihinin isabetli bir genel özetini sunuyor. (Études kurdes)

Mirella Galetti

Napoli Üniversitesinde İslam ülkeleri tarihi doçentidir. Kürdistan ve Kürtler hakkında sayısız makalelere ve kitaplara sahiptir. En son Storia della Siria contemporanea (2006) (Günümüzde Suriye) adlı eseri yazmıştır.

Fuad Rahman

Irak Kürdistan bölgesinde bulunan Kerkük şehrindendir. Şu anda Torino’da Kürt, Arap, İran ve Türk yemekleri yapılan Kerkük Cafe adlı bir restoran işletmektedir.

Kultura Xwarinê a Kurdan

Kitêba kurdologa îtalyan Mirella Galletti û Fuad Rahman a bi navê ‘’Kultura Xwarinê a Kurdan’’ ku 2008an bi îtalyanî derketibû, vêga bi zimanê tirkî ji nav weşanên Avesta derket. Avesta bi vê kitêbê dest bi rêzeke nû dike: SERÇAVAN / MIDBEX. Di vê rêzê de ê kitêbên xwarinê bi taybetî xwarinên kurdî, bi zimanê kurdî û tirkî derkevin.

Mirella Galletti li Unîversîteya Napoli doçenta dîroka welatên misilman e. Fuad Rahman jî kurdekî  Kurdistana Başûr / Kerkukê ye û ev demeke dirêj e li Torino bi navê Kerkuk Cafe restoranek vekiriye û bi çêkirina xwarinên kurdî, ereb, îran û tirk re mijûl e.

Kitêb ji sê beşan pêk tê. Di beşa yekê de Mirella Galletti bi awayekî giştî li ser adedên kurdan ên xwarinê, kultura midbexê, giya, şînahî û xwarinên loqal ên Kurdistanê disekine. Beşa diduyan bi nêrînek dîrokî ji dîmenên xwarinê ên edebî pêk tê. Ji Mem û Zîn ta bi Ereb Şemo û seyyahên ewrûpî ên kevn beşên li ser xwarinê nîşan dide.  Beşa sisêyan ku ji aliyên Fuad Rahman ve hatiye amadekirin, ji tarîfa xwarinan pêk tê.

Kürt Yemek Kültürü

Mirella Galletti&Fuad Rahman

İtalyancadan Çeviren: Fuat Serdaroğlu

ISBN: 978-605-5585-04-4

19.5×13, 144 sayfa, 10 TL

www.avestakitap.com


Kan_InanclariTürkiye’de Kürt Milliyetçiliğinin Yönetimi, 2007-2009

Robert Olson’un ‘’Kan İnançlar ve Oy Pusulaları Türkiye’de Kürt Milliyetçiliğinin Yönetimi, 2007-2009’’ adlı kitabı Avesta Yayınları arasında çıktı.

Olson kitabında, 2007-2009 yılları boyunca Türk devleti tarafından Kürt milliyetçiliğini yönetmek için kullanılan araçları tanımlamakta ve silahlı kuvvetler, sağ kanada mensup muvazzaf ve emekli askerler, gazeteciler, akademisyenler ve örgütlü suç türlerinden oluşan Ergenekon gibi gizli örgütler; yargı, medya, itirafçılar ve devlet kaynaklarını içeren bu devlet yönetimine PKK ve DTP’nin verdiği tepkileri analiz etmektedir. Devletin Türkiye’deki milliyetçi hareketleri yönetme çabası aynı zamanda Ankara’yı İran, Suriye ve Irak’la daha iyi ilişkiler kurmaya zorladı. Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimiyle (KBY) ilişkileri geliştirmek bilhassa 2008 ve 2009 yıllarında Türkiye için önem kazandı. Bu kitap, 29 Mart seçimleri ve ele alınan dönem boyunca Türkiye’nin Kürt milliyetçi hareketleri yönetme araçlarının ne ölçüde başarılı olduğu ve bunun, Türkiye’deki Kürtler ve Türkler, Türkiye ve Irak, Türkiye ve KBY arasındaki ilişkilerin geleceği açısından neye işaret ettiği ve bu ilişkilerin daha kapsamlı Ortadoğu siyasetine etkileri üzerine bir analizle sona ermektedir.

Yazar Türkçe baskıya yazdığı önsözde, ‘’Türkiye’de devlet yetkilileri anlaşılan DTP’yi kapatmanın, Türkiye içindeki Kürt milliyetçi hareketlerini yönetme ve Irak ve Türkiye’de PKK’yi tasfiye etmelerinde yardımcı olacağını düşündüler. Ancak bu tür beklentiler, gelişen Kürt bilinci, kimliği ve milliyetçiliğini ve de Kürtlerin giderek büyüyen hoşnutsuzluğu ve Türk toplumundan yabancılaşmalarını hafifletmede de sorunlu görünüyor. 2009 yılı sonunda, önümüzdeki on yıllarda da, Kürtler ve Kürt milliyetçiliği ile Türkler ve Türk milliyetçiliği arasındaki mücadelenin ihtilaflı ve çatışma dolu olacağı anlaşılıyordu’’ diyor.

ROBERT OLSON

Kentucky Üniversitesinde Ortadoğu Tarihi ve Siyaseti Bölümü profesorüdür. Arapçaya çevrilen (1983) The Siege of Mosul and Ottoman-Persian Relations, 1718-1743: A Study of Rebellion in the Capital and War in the Provinces of the Ottoman Empire (1975); The Ba’th and Syria, 1947-1979: An Interpretative Historical Essay (1980); The Ba‘th and Syria from the French Mandate to the Era of Hafez at-Asad, 1947-1982 (1982); Türkçe (1989), Farsça (1999), Kürtçe (2000) ve Arapçaya (2008) çevrilen The Emergence of Kurdish Nationalism and the Sheikh Said Rebellion: 1880-1925 (1989); (ciltsiz kitap) The Emergence of Kurdish Nationalism (1991); Imperial Meanderings and Republican By-Ways: Essays on Eighteenth Century Ottoman and Twentieth Century History of Turkey (1996); yeniden gözden geçirilip; The Kurdish Question and Turkish-Iranian Relations: From World War I to 2000 (2001) adıyla Arapçaya çevrilen, Masale Kurd va Revabet-e Iran va Turkiye/The Kurdish Question in Turkish-Iranian Relations in the Twentieth Century adıyla Farsçaya çevrilen The Kurdish Question and Turkish-Iranian Relations: From World War I to 1998 (1998); Türkçe (2005) ve online Fransızcaya çevrilen (2005) Turkey’s Relations with Iran, Syria, Israel and Russia, 1991-2000: The Kurdish and Islamist Questions (2001)’nın yazarıdır. Turkey’s Relations with Iran, 1979-2004: War, Revolution, Ideology, War, Coups and Geopolitics (2004) Türkçeye çevrildi (2005). The Goat and the Butcher: Nationalism and State Formation in Kurdistan-Iraq since the Iraqi War (2005 Türkçeye çevrildi (2008). Editörü olduğu eserler: Islamic and Middle Eastern Societies: A Festschrift in Honor of Wadie Jwaideh (1987); The Kurdish Movement in Turkey in the 1990s: Its Impact on Turkey and the Middle East (1996); Ortak-editör: Orientalism, Islam and Islamists (1985), Türkçeye çevrildi (1992) ve Iran: Essays on a Revolution in the Making (1981).

Profesör Olson yaklaşık 90 araştırma makalesi, 80 makale ve referans eseri ile 210 kitap tanıtımının yazarıdır. 1999-2000’de Üçüncü Dünya Araştırmaları Derneği tarafından “En İyi Kitap Ödülü”nü aldı. 1999-2000’de Albert B. ve Elizabeth H. Kirwan Üniversite Profesörü olarak seçildi. College of Arts and Sciences’ta da Seçkin Profesör olarak bulundu (2000-01).

Li Tirkiyê birêvebirina welatperweriya kurdî, 2007-2009

Kitêba kurdologê naskirî Robert Olson a bi navê ‘’Blood Beliefs and Ballots The Management of Kurdish Nationalism in Turkey, 2007-2009 / Xwîn Bawerî û Pusulayên Dengan Li Tirkiyê birêvebirina welatperweriya kurdî, 2007-2009’’ di nav weşanên Avesta de bi zimanê tirkî (Kan İnançlar ve Oy Pusulaları Türkiye’de Kürt Milliyetçiliğinin Yönetimi, 2007-2009) derket.

Olson di kitêba xwe de polîtîkayên dewletê ên 2007-2009an û reaksiyona PKK û DTPê a li hember van polîtîkayan analîz dike. Nivîskar dibê dewleta tirk ji ber meseleya xwe ya kurdî van herdu salên dawî mecbûr ma ku pêwendiyên xwe li gel Îran, Sûriye, Iraq û Herêma Kurdistanê xweş bike û hêvî kir ku girtina DTPê, ji bo birêvebirina tevgerên millî ên kurdî û tasfiyekirina PKKê jê re bibe alîkar. Lê ev ê pêk neyê, dîmenên rojên dawî ên 2009ê nîşan didin ku kurd, ê ji sîstemê bi dûrtir bikevin.

Kan İnançlar ve Oy Pusulaları

Türkiye’de Kürt Milliyetçiliğinin Yönetimi, 2007-2009

Robert Olson

İngilizceden Çeviren: Fahriye Adsay

ISBN: 978-605-5585-10-5

21.5×13.5, 288 sayfa, 14 TL

www.avestakitap.com

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e