Sydney’de Asuri Soykırım Anıtı Açıldı

Peyamaazadi

Sydney`in Güney Batısında yer alan Fairfield belediyesinin15 Aralık 2009 tarihinde almış olduğu karar doğrultusunda yürütülmekte olan Asurî Soykırımı anıtının hazırlıkları tamamlanarak açılışı gerçekleştirildi.  Belediyenin anıt için, Bonnyring parkında tahsis etmiş olduğu yerinde 7 Ağustos Cumartesi günü yapılan açılışa geniş bir katilimin olduğu gözlemlendi. Çok sayıda politikacının, akademisyenin ve uluslararası davetlinin yani sıra, Avustralya`da yasayan Ermeni ve Pontus’lularda törene katılarak desteklerini sundular.

Bugünkü Irak sınırları içerisinde yasayan Asurî sanatçı Lewis Batros tarafından tasarlanan anıt geniş kesimler tarafından beğeni topladı. Anıt 1915 yılında Türk devlet otoritelerin emriyle katlettirilen 750 bin ile 1933 yılında Irak devlet otoritesinin emriyle katledilen 3 bin Asurî’nin anısına yapılmıştır.

Anıtın konulduğu parkta gerçekleştirilen törenin ardından, bir kaç yüz metre ötede bulunan Asurî toplumuna ait Ninova adli kulüpte yapılan kapalı salon toplantısıyla etkinliklere devam edildi. Söz konusu toplantıda akademisyenler verdikleri seminerlerde soykırımla ilgili bilgi ve belgeler sunarak inkarda ısrar eden kesimleri cevaplamaya çalıştılar .Toplantıda söz alan bölge Liberal parti milletvekili ise soykırımın Asurilerin Hıristiyan inancına sahip olmalarından dolayı gerçekleştiğini belirterek Türk hükümetini soykırımı tanıyarak derhal özür dilemeye davet etti..

Söz konusu anıt çalışmalarının engellenilmesi için, Türkiye’nin Avustralya büyükelçiliği ve elcilik aracılığıyla harekete geçirilmeye çalışılan Sydney’de yaşamakta olan Türk toplumu tarafından yoğun bir çaba harcanmıştı.

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e