Sidney’de 100 yıl sonra Kürt ve Kürdistan Sorunu Konferansi

SydneyConferanceSydney Kürt Gençlik Topluluğu, 19 Haziran 2016 da İsmail Beşikçi ve Beşikçi Vakfı yöneticilerinden İbrahim Gürbüz ve Ruşen Arslan’ı Sydney’e davet ederek bir konferans düzenleyecek. Konferansta İbrahim Gürbüz Vakıf çalışmaları hakkında bilgi verirken Ruşen Arslan ise etnik mühendislik üzerine bir konuşma yapacak. İsmail Beşikçi ise 100 yıl sonra Kürt ve Kürdistan Sorunu üzerine bir konuşma yapacak.

“Sydney Kürt Gençlik Topluluğu, herhangi bir Kürdistanî siyasal aksiyona bağlı olmayan, Kürt kültürünü tanıtma ve Kürt gençlerini birleştirmeyi amaç edinmiş olan topluluk Kurdistan in dört parçasından Kürdistanlıların yaşadığı Sydney de onlara bir ses olmayı hedeflemektedir.

Besikci_Sydney

40 Milyonu aşan nüfusuyla zengin bir tarihin ve kültürün taşıyıcısı olan Kürtler dünyanın unuttuğu veya görmezden geldiği bir ulustur. Kürtler sesleri duyulmayan, temel hakları çiğnenen mağdur bir halktır. Bu nedenle dünyanın her tarafına savrulan Kürtler birleşmek, seslerini yükseltmek, kültürlerinden ve devraldıkları mirastan zevk almak ve kendilerini dünyaya anlatabilmeyi esas almalılar. Sydney Kürt Gençlik Topluluğu böyle bir ihtiyacın urunu olarak şekillendi” denilmektedir tanıtım bildirgesinde. Kürdistanî bilinci Kürt ve Avustralya cemaatleri içinde yaymayı hedeflediklerini belirten topluluk, Kürt kimliğini korumayı ve yayınlaştırmayı, kültürel değerleri ve mirasını ilerletmenin gerekliliğine işaret ederek farkındalık yaratmak ve Kürt gençliği içinde Kürt kültürüne ilgiyi arttırmayı hedeflediklerini belirtmektedir.

Ulusun geleceğinin Kürt gençlerinin kabiliyetinde şekilleneceğine inandıklarını belirten topluluk, Kürdistanin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişiminin eğitim ve interaksiyon aracılığıyla genç beyinlere yatırım yapılmasıyla gerçekleşebileceğini de ayrıca eklemekteler.

sydney1

sydney2

daha fazla bilgi için burayı tıklayabilirsiniz

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e