Kürtçe Tiyatroya Kültür Bakanlığından Ödenek!

Rese_SeveKültür ve Turizm Bakanlığı, her yıl özel tiyatrolara ayırdığı ödeneğe bu yıl Kürtçe bir oyunu da dahil etti. Yeni sezon için “Cerb (Deney)” adlı oyunla Kültür Bakanlığına profesyonel dalda başvuran DestAr-Theatre’ın başvurusu onaylandı. Kasım ayının sonunda bitirilmesi planlanan oyunun Konsept, kurgu ve yönetmenliği Mirza Metin’e ait. Sahne tasarımında Genco Demirer, Işık tasarımında ise Alev Topal gibi alanlarında iyi isimler var. Oyunun müziklerini ise Mübin Dünen üstlenmiş. Oyuncular genç Kürt oyunculardan Mensur Zirek, Selman Akkuş, Cihan Kuba, Hamza Güzel, Sevgi Turan, Zozan Eres ve Berfin Zenderlioğlundan oluşuyor.

Reşê Şevê Türkçe Üst Yazılı Oynanacak.

Van devlet tiyatrosunda sahneye çıkmasıyla gündeme gelen DestAR-Tiyatro’nun “Reşê Şevê” oyunu ilk olarak geçtiğimiz Nisan ayında seyirci karşısına çıkmıştı. ODTÜ Tiyatro Şenliğine de konuk olan oyun Mayıs ayında da Ankara, Mardin, Viranşehir, Suruç, Çınar, Ergani, Dicle, Bostaniçi ve Van’ı da kapsayan uzun bir turne gerçekleştirmişti. Oyun Ağustos ayında ise Gönen Gençlik Kampı’na konuk olmuştu. Nisan ayından sonra sezonu 16 gösterimle ve yaklaşık 5000 seyirciye ulaşarak kapatan “Reşê Şevê” bu sezon da seyirci karşısına çıkmaya devam edecek.

CerbKürtçe bilenlerin yanı sıra, Kürtçe bilmeyenlerin de oyuna yoğun ilgi göstermeleri ve dili bilmeyenlerin talepleri üzerine “Reşê Şevê” 23 Ekim’de Türkçe üst yazıyla oynanacak. Türkiye’de genellikle operalarda ve uluslararası tiyatro festivallerinde kullanılan bu yöntem şimdi de Kürtçe bir tiyatro oyununda denenecek. Bu yöntemle daha geniş bir seyirci kitlesi hedefleyen DestAR-Tiyatro üyeleri böylelikle sanatsal ürünlere karşı dil bilmemekten kaynaklanan önyargıların kırılmasını ve farklı diller ve kültürler arasında bir empati kurmayı da hedefliyor. Oyun 23 Ekim Cuma Saat 20.30’da SU Gösteri Sanatları Sahnesinde izlenebilecek.

Reşê Şevê Uluslararası Ankara Tiyatro Festivalinde

Oyunun ilk sahneye çıktığı günden beri birçok tiyatro ve kültür-sanat festivaline katılmak için başvurular yapan ve birçoğundan olumsuz yanıt alan DestAR-Tiyatro, Uluslararası Ankara Tiyatro Festivalinden olumlu yanıt aldı. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali uzun yıllardır Kürtçe oyunlara yer veriyor ve bu geleneğini sürdürmeye devam ediyor. Festival programında Kürt gruplardan Mezopotamya Dans Topluluğu’nun “Destana Kawa” adlı dans projesi de yer alıyor. “Reşê Şevê” 15 Kasım Pazar Saat 20.00’da Ankara Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonunda izlenebilecek.

AYRINTILI BİL İÇİN: DestAR-Theatre destar-t@hotmail.com – 0555 996 10 43

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e