Katliamı Çözüm Olarak Sunmak İnsanlık Suçudur

Basına ve Kamuoyuna
TBMM Genel Kurulu’nda ”Demokratik Açılım’a” karşı görüşlerini açıklayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in açılım çerçevesinde, son dönemde yaşanan olayları teröre taviz vermek olarak değerlendirmesi ve müzakerelere ilişkin verdiği örnek ile Dersim Katliamı’nda yaşanan olayları meşru göstermesi utanç vericidir.

Onur_OymenDersim 1937/38 bir isyan değildir. Devletin asimilasyon ve yok etme planı olarak gündeme gelmiş ve uygulanmıştır. 40 ile 70 bin arasında insanın öldürüldüğü, 12 binden fazlasının da Türkleştirildiği, dil ve inançlarını unutmaları için Türkiye’nin başka bölgelerine sürgün edildiği bu imha planının bugün yeniden gündeme getirilmesi, çözüm için örnek olarak sunulması, bunun da ötesinde haklı ve meşru görülmesi, gösterilmesi ve benzerlerinin uygulanmasını savunmak ahmaklıktır.

Bundan tam 72 yıl önce 14/15 Kasım1937 de, Elazığ Buğday Meydanı’nda Seyd Rıza, Wusênê Seydi, Aliye Mirzê Sili, Civrail Ağa, Hesen Ağa, Findik Ağa, Resik Uşen ve Hesenê Ivraimê idam edilmiştir. İdamlarının 71 yılı arifesinde Chp’li Onur Öymenin’in yaptığı bu açıklama insanlık ayıbıdır.
Bu ülkede toplumsal sorunların çözümüne ilişkin kendini sol, sosyal demokrat olarak nitelendiren bir partinin genel başkan yardımcısının, yine bu ülkede yıllardır akan kanın durdurulması ve sorunların akıl yolu ile çözülmeye çalışılması için insanların verdiği çabayı görmezden gelerek tarihi gerçekleri çarpırtarak değerlendirmesi, katliamları meşru bir zemine oturtma çabası insanlık dışıdır.

Dersim Katliamı Cumhuriyet tarihinin en kanlı ve trajik olaylarından biridir. Dersim olaylarında dünya hukuk tarihinde örneği olmayan özel bir kanun çıkartılmıştır. “Dersim Kanunu” olarak tarihe geçen kanunda, sanıklara haklarındaki suçlamaları öğrenme hakkı verilmediği gibi kendilerini savunmak için söz hakkı dahi verilmemiştir. İşte bu kanunlar sonucudur ki genç, kadın, çocuk, yaşlı demeden yüzlerce kişi katledilmiş, binlercesi yerinden yurdundan edilmiştir. Bunu övünç duyulacak bir olaymış gibi sunmak, yıllar sonra bile kalkıp sorunların çözümü için doğru yol olarak göstermek ne denli demokratik ve insancıldır sormak gerekir.

Terörle mücadelede cesaretiniz yok diyerek, çözüm önerisi olarak katliam yapmayı öneren Onur Öymen gibi bir siyasetçinin, kendini sol olarak adlandıran bir partinin en üst makamında olması düşündürücüdür. 1938 de yaşanan bu utanç verici olayı haklı gören, katledilen insanlardan terörist diye söz eden bunun da ötesinde bugün en demokratik haklarını talep eden insanların çözüm arayışlarını görmezden gelerek, 38 de yaşanan olayların tekrarlanması gerektiğini savunan Chp’li Onur Öymen’i ve buna sesiz kalan Chp’yi şiddetle kınıyoruz.

Bu ve Buna benzer kafatasçı zihniyete sahip siyasetçiler ülkenin önünü tıkamaktadırlar. Bu ülkede Türk, Kürd, Alevi, Sunni, Ermeni, Süryani, Lazı, Çerkezi tümünün hak ve taleplerinin eşit yurttaşlık anlayışıyla, halklarını kardeşçe yaşaması gerekirken; bunlar kendi yurttaşlarını kanla bastırmaktan övünerek, çözüm önerisi olarak sunmaktadırlar. Geçmişte yaptıklarından ötürü DERSİM Halkından özür dilemesi gerekenler bunu yapmadıkları gibi yaptıklarını başarı saymaktadırlar.

Bütün bunlardan ötürü CHP’nin içerisinde hangi kademede olursa olsun faaliyet yürüten Dersim’lililere seslenmek istiyoruz. Bu kafatasçı zihniyetle bu halka bir şey veremeyeceklerini anlamış olmalısınız. Tüm onurlu Dersim’lileri CHP den istifa etmeye davet ediyoruz!

72 yıldır Kapanmayan Yaradır 1937/38
Seyitlerimizin Mezarları Nerede?

TUNCELİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

İletişim 0212 297 41 29
0212 461 77 42

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e