Avustralya da seçimlerle gelen belirsizlik

Helin Roj, Peyamaazadi – Sydney

Geçtiğimiz cumartesi günü yapılan parlamento ve senato seçimlerinde ülkedeki hiç bir siyasi parti hükümeti kurmak için gerekli çoğunluğu sağlayacak seçmen desteğini almayı başaramadı. İktidardaki İsçi partisinin 73 sandalye elde ettiği, ana muhalefeti oluşturan Liberal ve Ulusal Parti koalisyonunun 70 sandalyede kaldığı oylama sonucunda,  Yeşiller partisi kesinleşmiş 1 sandalye kazanırken henüz sayımı devam eden bir sandalyeyi de kazanmasına olası gözüyle bakılmaktadır. Böylece tarihinde ilk defa yeşillerden bir milletvekili Australia parlamentosunda yer alacaktır. Siyasi yorumcular son seçimlerin zaferinin Yeşiller partisine ait olduğunda anlaşmaktadırlar, Önceki secimler dede başarılı bir artış gösteren Yeşiller toplam oyların %8`ini alırken son yapılan seçimlerde başarılarının ivmesini arttırarak toplam oyların %11`ni kazanmayı başarabilmişlerdir. Oy sayımının hala devam ettiği ülkede, Yeşillerin yanı sıra 3 tanede bağımsız milletvekili adayı parlamentoya girmeyi başardı.

İki büyük partinin ağırlıklı kontrolünde bulunan Australıa parlamentosunda bu partilerin izlediği politikalardan farklı görüşlerin ifade şansı bulamadığı bilinmektedir. Son secimde ortaya çıkan durum farklı seslere de kendini ifade etme olanağı veriyor olmasından dolayı birçok çevrede memnuniyet yarattı. Çünkü hükümet kurulabilmesi için gerekli sandalye sayısı olan 76 `i tamamlayamayan partilerin bağımsız ve yeşil milletvekilleriyle görüşerek hükümet kurmayı deneyecekleri düşünülüyor. Bu durum, yeşiller partisinden seçilen milletvekili ile 3 bağımsız milletvekilin,  hükümet kurmak için kendilerinden destek isteyecek olan partilerle yapacakları pazarlıklarda kendi politikalarını güçlü bir şekilde ifade edip dayatabileceklerdir.

İktidardaki İsçi partisinin genel başkanı ve ayni zamanda Australia`nın ilk kadın başbakanı olan Julia Gillard, yeni hükümet kurulana kadar ülkeyi yönetmeye devam edeceğini beyan etti. Australia`da ki uygulamaya göre hükümeti kurma görevi ilk önce başbakan eski başbakan Gilard`a verilecek, Gillar yapacağı pazarlıklardan sonra parlamentoda güven oylamasına gidecek. Eğer oylamada gerekli çoğunluğu sağlayamazsa bu defa hükümeti kurma görevi koalisyon genel başkanı olan Abbott’a verilecek ve ayni şekilde Tonny Abbott`inda güven oylamasına girip çoğunluk alması istenecek.

Yapılacak güven oylamalarında aranılan çoğunluğu sağlanamaması durumunda İktidardaki isçi partisinin azınlık hükümeti kurması ve kısa bir sure sonrada erken genel seçimlere gitmesi ihtimalide değerlendirilmektedir.

Birçok ilklerinde gerçekleştiği seçimlerde ilk defa bir liberal partinin aday gösterdiği bir Aborigine ve İsçi partiden aday bir Müslüman, milletvekili seçilerek parlamentoya girmeyi başarmıştır. Yine ilklerden biri olarak ilk defa Liberal partisinin adayı 20 yasındaki bir Australia`li seçimleri kazanarak Australia parlamentosu tarihinin en genç milletvekili olma unvanını almıştır. Söz konusu seçimlerde, seçmenler Liberallerden 34, İsçi partisinden 31, Yeşillerden 9 adayı da senato`ya göndermeyi başarabilmiştir.

Did you like this? Share it:
Hîn tu şîrove giredayê gotarê nîn e
Bersivê bide vê şirovêye
Pêwîst e
Pêwîst e